top of page

Особености на трудовия договор със СРОК ЗА ИЗПИТВАНЕ

  • Svetla Ilieva
  • Oct 26, 2017
  • 3 min read

Правната уредба на трудовия договор със срок за изпитване се съдържа в чл.70 – 71 от Кодекса на труда. В нея е предвидена възможност сключването на окончателен трудов договор да бъде предшествано от сключен договор със срок за изпитване. Срокът за изпитване се уговаря с цел да се провери предварително дали целеният трудов договор би удовлетворил интересите на сключващите го страни.

Сключване на трудов договор със срок за изпитване.

Договорът със срок за изпитване може да предшества сключването на окончателен безсрочен или срочен трудов договор. Основната особеност на този договор е срокът за изпитване. Този срок НЕ Е срок на самия трудов договор, а е период от време, в който страните могат реално да проверят дали работникът или служителят е годен да изпълнява работата и дали работата е подходяща за работника или служителя.

Срокът за изпитване може да бъде сключен в полза на работодателя, на работника или и на двете страни. Така законът дава възможност на работодателя да провери дали работникът е способен, има нужните знания и умения да изпълнява работата. В същото това време работникът или служителят има възможност да провери дали работата е подходяща за него, ще представлява ли за него интерес да я върши, поносима ли е работната среда и т.н. В чия полза се уговаря срокът за изпитване следва изрично да бъде упоменато в договора. В противен случай се счита, че е срокът е уговорен в полза и на двете страни.

Преобладаващата практика по този вид договори е срокът за изпитване да бъде уговорен в полза на работодателя. Това е наложено от икономическата обстановка, но съществува законова възможност срокът да се уговори в полза на работника, както и в полза на двете страни.

Особености при прекратяване на договора със срок за изпитване.

Основно значение на срока за изпитване е, че страната, в чиято полза е уговорен срокът за изпитване, може да прекрати едностранно договора с другата страна без да й дължи предизвестие. Това право може да бъде упражено до изтичане на уговорения изпитателен срок.

В практиката често възникват проблеми относно това как се броят дните на уговорения изпитателен срок. Срокът се уговаря в календарни месеци, но изпитването се провежда в работните дни за съответните месеци. За изпитателен срок се зачита времето, през което служителят реално е изпълнявал задълженията по работата, за която е бил нает. Ето защо в изпитателния срок НЕ СЕ включват дните, през които работникът или служителят е бил в отпуск, в болничен или поради други уважителни причини не е можел реално да изпънява служебните си задължения.

Ако страната, в чиято полза е уговорен срокът за изпитване, в рамките на изпитателния срок реши да прекрати трудовия договор, тя може да направи това с едностранно писмено уведомление за прекратяване на договора до другата страна, без предизвестие и без да е необходимо да посочва мотиви за това. Единственото изискване е изявлението, че ще счита трудовия договор за прекратен, да бъде ясно и безусловно изразено в писмена форма. В този случай договорът се счита за прекратен от момента на получаване писменото изявление за прекратяването му.

В случай, че лицето откаже да получи заповедта/известието за прекратяване на трудовия договор, този отказ се удостоверява писмено от поне двама свидетели. Ако това е направено, се счита, че заповедта/известието за прекратяване на договора е връчена на лицето.

Отрицателната преценка за изпитването от страната, в чиято полза то е уговорено, е окончателна и не подлежи на обжалване и разглеждане по реда на трудовите спорове. Ако в рамките на срока за изпитване страната не направи изявление за прекратяване на трудовия договор, той се смята за окончателно сключен.

Максимална продължителност на срока за изпитване

Страните могат сами да договорят продължителността на срока за изпитване, но той НЕ МОЖЕ да бъде по-дълъг от 6 месеца. За една и съща работа между едни и същи страни, може да се сключва трудов договор със срок за изпитване САМО ВЕДНЪЖ.

През време на изпитването страните имат същите права и задължения като при окончателен трудов договор. Между тях съществува нормално трудово правоотношение. Служителят има право на възнаграждение, почивки, отпуски, времето за изпитване се зачита за трудов стаж и т.н.

автор: Николина Шереметова

Comentários


bottom of page