Срокове за представяне на болничния лист
- accountingnews
- Oct 26, 2017
- 3 min read
В какъв срок се представя болничният лист пред работодателя? Може ли да се издава болничен за минало време? Какво се прави при късно представен болничен?

Дата на издаване на болничния лист
Болничният лист се издава в деня, в който се установи временната неработоспособност.Не се допуска издаване на болничен лист, в който датата на започването на отпуска е по-късна от датата на издаването му. Изключение се допуска само в случаите, когато временната неработоспособност е констатирана в деня, в който лицето е било на работа, независимо от отработените часове, или след изтичане на работното му време. В тези случаи отпускът, даден за временна неработоспособност, започва задължително от следващия календарен ден,независимо че той може да е неработен за лицето.
Изключение се допуска и в случаите, когато болничният лист е продължение. В тези случаи отпускът, даден за временна неработоспособност, започва задължително от деня, в който лицето е следвало да се яви на работа по предхождащия болничен лист, независимо че той може да е неработен за лицето
Кога се уведомява работодателят?
Осигуреният е длъжен да представи болничния лист или да уведоми работодателя/осигурителя до два работни дни от издаването му. / чл. 9 от Наредбата за медицинска екпертиза/
Това може да се случи и по телефона, а болничният лист да се предаде по-късно.
Работникът е длъжен да представи пред своя работодател болничния лист на хартиен носител, независимо че съществува електронен регистър на болнничните листове.
Може ли болният да откаже болничния лист?
Не може. В случаите, при които лекуващият лекар или ЛКК са констатирали състояние на неработоспособност, но осигуреният откаже да му се издаде болничен лист, последният задължително се издава и служебно се изпраща на работодателя/осигурителя, където работи осигуреният.
Ако осигуреният желае да ползва платен годишен отпуск за времето, включено в болничния лист, той подава съответната молба до работодателя/осигурителя. Работодателят подава данни за болничния лист в Приложение 9 като попълва точка 12. Лицето ползва платен годишен отпуск за периода от г. до г., съгласно заповед № от г.
Болничен лист за минало време
Болничен лист за минало време без предварителен преглед на болния не се издава. Изключение се допуска най-много до два дни в случаи на тежки остри или изострени хронични заболявания, когато при прегледа обективната находка, отразяваща естеството и стадия на даденото заболяване, доказва, че лицето е боледувало и е било в състояние на временна неработоспособност, но прегледът не е могъл да бъде извършен.В тези случаи причините за неизвършения предварително преглед задължително подробно се мотивират в ЛАК и се отбелязват в графа "бележки" на болничния лист. За лица, които поради заболяването си не носят отговорност за действията си, този срок е 10 дни. При издаване на болничния лист денят на прегледа се включва в посочените два, съответно 10 дни.
Когато прегледът е бил извършен и временната неработоспособност е била своевременно констатирана, но болничен лист не е бил издаден, той може да се издаде за минало време, ако въз основа на обосноваваща документация на лечебното заведение и ЛАК се прецени, че лицето през това време е било временно неработоспособно. В тези случаи болничен лист за отпуск до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания се издава от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина, до 6 месеца - от ЛКК, а за повече от 6 месеца - след решение на ТЕЛК. Целият отпуск за минало време се включва в един болничен лист.
Срок за представяне пред НОИ от работодателя
Съгласно Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО, работодателят трябва да представи пред НОИ Приложение № 9 с данните от болничния лист до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението на осигурителя;
При промяна на обстоятелствата:
В срок до 3 работни дни от промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричните обезщетения, включително при промяна на банковата сметка за изплащането им, осигурените лица представят пред своя работодател нова декларация или заявление-декларация и съответните доказателства към нея.
А в срок до 3 работни дни от получаването на декларацията или заявление-декларацията за настъпване на съответните обстоятелства, работодателят следва да ги представи чрез Приложения 9 или 10 за промяна на обстоятелствата пред НОИ
Какво се случва, ако работникът не представи болничния до начисляването на заплатите за месеца?
Ако лицето се води в неплатен отпуск , когато болничният бъде представен, се подават коригираща декларация образец № 1 и съответно Декларация образец № 6 с разликата в осигуровките за съответния период.
Достъп до електронния регистър
Би било добре да се предвиди работодателят да има достъп до електронния регистър на болничните листове. Защото има случаи, когато хора в тежко състояние не могат да представят болнични листове и нямат близки, които да ангажират за този процес. По този начин лицето пак ще има задължение да уведоми работодателя си, че е във временна неработоспособност , но вече работодателите ще имат възможност да проверят болничния лист и да го подадат навреме.
留言