Автоматичен обмен на информация между държави според промените в ДОПК
- accountingnews
- Nov 1, 2017
- 3 min read

В брой 63 на Държавен вестник от 04.08.2017г. са обнародвани промени в ДОПК, които засягат и следните нововъведения:
1. Въвежда се автоматичен обмен с държави членки на ЕС за издадени, изменени или подновени предварителни трансгранични данъчни становища и предварителни споразумения за ценообразуване (чл.143з, ал.10-16 ДОПК). Компетентен орган е изпълнителният директор на НАП.
Информацията, която подлежи на обмен е следната:
идентификационни данни на лицето, за което е издадено предварително трансгранично данъчно становище или предварително споразумение за ценообразуване и – при възможност, на групата, към която то принадлежи; обобщение на съдържанието на предварителното трансгранично данъчно становище или предварителното споразумение за ценообразуване, включително общо описание на съответната стопанска дейност или сделката/поредицата от сделки, което не води до разкриването на търговска, промишлена или служебна тайна, на търговски процес или на информация, чието разкриване би противоречало на обществения ред; датите на издаване, изменение или подновяване на предварителното трансгранично данъчно становище или предварителното споразумение за ценообразуване; началната и крайната дата, от която или до която се прилага предварителното трансгранично данъчно становище или предварителното споразумение за ценообразуване, ако е определена; вида на предварителното трансгранично данъчно становище или предварителното споразумение за ценообразуване; стойност на сделката/поредицата от сделки, ако е посочена в предварителното трансгранично данъчно становище или в предварителното споразумение за ценообразуване; описание на критериите, използвани за определяне на трансферното ценообразуване или на трансферната цена – по отношение на предварителни споразумения за ценообразуване; посочване на метода, използван за определяне на трансферното ценообразуване или на трансферната цена – по отношение на предварителни споразумения за ценообразуване; посочване на други държави членки, ако има такива, които има вероятност да бъдат засегнати от предварителното трансгранично данъчно становище или от предварителното споразумение за ценообразуване; идентификационни данни на лицата от други държави членки, които може да бъдат засегнати от предварителното трансгранично данъчно становище или от предварителното споразумение за ценообразуване, като се посочат и държавите членки, с които засегнатите лица са свързани; посочване дали предоставената информация се основава на предварителното трансгранично данъчно становище или на предварителното споразумение за ценообразуване, или на искането за издаване на споразумение. Изключения:
- По отношение на предварителните трансгранични данъчни становща – информация не се обменя, когато се отнася единствено за данъчни задължения на физически лица;
- По отношение на предварителните споразумения за ценообразуване – информация не се обменя, когато е за двустранни или многостранни споразумения с държави извън ЕС и договорът, въз основа на който са съставени не позволява разкриване на информацията на трета страна.
Срокът за осъществяване на обмена е до три месеца от изтичане на всяко календарно шестмесечие, като може да се използва всеки официален или работен език на ЕС. Посоченият срок важи за всички становища и споразумения, които са издадени, изменени или подновени след 31 декември 2016г. По отношение на предходни периоди срокът за обмен е до 31 декември 2017г. и обхваща становища и споразумения, определени по правилата на §59, ал.1-3 от ПЗР на ЗИДДОПК.
2. Въвежда се автоматичен обмен на отчети по държави от многонационални групи предприятия (МГП), съдържащи информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците в групите. Информацията се обменя, както с държави членки на ЕС, така и с треди държави, с които България има сключено специално международно споразумение.
Обмен се осъществява за МГП, чиито консолидирани общи приходи надвишават 1,466,872,500 лева (780 милиона евро) за годината предхождаща отчетната данъчна година (чл.143т и чл.143у ДОПК). Компетентен орган е изпълнителният директор на НАП.
Срокът за обмен е 15 месеца, считано от края на данъчната година, за която се отнася отчета по държави. Информацията може да се предостави на всеки официален или работен език на ЕС.
автор: Мария Янчева
Comments