Освобождаване по време на болничен
- accountingnews
- Nov 13, 2017
- 4 min read

Погрешно е разбирането,че прекратяването на договор по време на болничен по инициатива на работника или по инициатива на работодателя е невъзможно.
Случаи, при които работникът може да прекрати договора по негова инициатива по време на болничен.
При всички тях няма пречка договорът да бъде прекратен, стига да бъдат изпълнени някои условия:
По взаимно съгласие
В този случай работникът трябва да е представил молба до работодателя с желанието си и това желание да е прието.
Пример: Работникът на 01.10 входира молба при работодателя,че желае договора да му бъде прекратен от 01.11.В този случай,при налична молба и писмено съгласие от работодателя, договорът му се прекратява на основание чл.325 ал.1 т.1 от КТ дори служителят в този момент да ползва болнични.
С предизвестие от работника
Съгласно чл.326 от КТ работникът може да връчи предизвестие на работодателя без да дължи обяснения относно причината за решението си. Предизвестието може да бъде връчено без значение дали към този момент служителят е в отпуск поради временна неработоспособност.
Най често срещан случай в практиката е връчването на предизвестие на основание чл.326 от КТ и последващо излизане във временна неработоспособност до датата на прекратяване на трудовия договор.
Важно! Отсъствията не удължават срока на предизвестие
Без предизвестие от работника
Съгласно чл.327 от КТ трудовият договор може да бъде прекратен и без предизвестие от работника, стига да бъде връчено заявлението по надлежния ред и да има необходимите предпоставки за възникването му.
Преди изтичане срока на изпитване
Възможно е в случай,че изпитателният срок по договора е уговорен в полза на работника или в полза на двете страни, работникът да може да си прекрати договора по всяко време като дължи единствено заявление до работодателя.
Кои са случаите, при които работодателят може да прекрати договора по негова инициатива по време на болничен.?
В случай,че работодателят желае да прекрати трудовия договор по време на отсъствие на работника, то той трябва да се съобрази с разпоредбата на чл.333 от КТ
Чл. 333. В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи: .... 2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата; 3. при намаляване на обема на работата; .... 5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата; ...... 11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях; Чл. 330. .. (2) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато: ...... 6.работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
Тук е важно да се подчертае,че извън чл.328 ал.1 точки 2,3,5,11 и чл.330 ал.2 т.6, работодателят следва само законово да връчи заявлението си, за да се счита прекратяването за законосъобразно. В практиката много често се иска разрешение от ИТ в случай,че служителят е в отпуск на всяко основание,което не е необходимо
Кои са основанията на които работодателя може да прекрати договора по време на болничен?
- По взаимно съгласие
- С предизвестие съобразявайки се с разпоредбата на чл.333 от КТ - На основание чл.71 ал.1/в срока на изпитване/ стига да връчи заявлението си до работника по законов път - На основание чл.331 от КТ/Срещу уговорено обезщетение/ в случай,че преди това работника е приел предложението му - Поради прекратяване на срочни правоотношения/ с изтичане срока на договора/
Във всеки един случай се изисква заявлението от работодателя и заповедта да е връчена по надлежния ред. Това означава заповедта да се връчи по следните няколко начини: лично, чрез свидетели, с обратна разписка, чрез нотариус , с телепоща. Всеки начин си има своите особености.
Няма законова причина при спазване на законовите разпоредби и съобразяването с чл.333 от КТ, работодателят да не може да прекрати договора по време на временна нетрудоспособност на служителя.
Трябва да се има предвид разпоредбата на чл.42 от КСО: Чл. 42. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
(2) Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни.В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, определено съгласно нормативен акт. Изплатените парични обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия или им е изплатено обезщетение за оставане без работа.
(3) Когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите.Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
Важно! Гледайки ал.3 можем да стигнем до извода,че когато се е прекратил безсрочен договор по време на болничен обезщетението за временна нетрудоспособност се изплаща до възстановяване на временната нетрудоспособност, а когато става въпрос за прекратяване на срочни правоотношения и договори за управление и контрол по време на болнични, обезщетението обхваща срока от 30 дни след пракратяването на договора.
Прекратяване на трудовото правоотношение по време на получаване на обезщетение за бременност и раждане /410 дни/
При прекратяване на трудовото правоотношение през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане на осигуреното лице се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50. Тук законът не прави разграничение дали служителя с право на обезщетение за бременност и раждане по чл.50 е на срочен или безсрочен договор.Обезщетението се изплаща до приключване на неговия срок.
автор: Боряна Георгиева
Comments