Данъчно облагане на доходите от наем на местните физически лица
- SDMK Accounting
- Nov 27, 2017
- 6 min read

Местните физически лица, които получават доходи от наем подлежат на облагане по реда на чл. 31 от ЗДДФЛ. Облагаемият доход от отдадено под наем недвижимо и движимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи. Тези разходи са нормативно определени в закона и не е необходимо да се доказват с документи. Годишната данъчна основа на местни физически лица от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права и имущество се определя, като облагаемият доход по чл. 31 от ЗДДФЛ, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване, когато облагаемият доход по чл. 31 се включва при годишното изравняване на осигурителния доход. Получените през годината доходи от наем се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и приложението за доходи от наем към нея. Декларацията се подава в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода - чл. 53 от ЗДДФЛ. Когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по чл. 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Не се внася авансов данък по чл. 43, ал. 6 и чл. 44, ал. 3 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година (чл. 67, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ).
Облагане на доходите на физически лица, отдаващи имоти на други физически лица
Деклариране Наемодателите подават годишна данъчна декларация за облагане на доходите (Образец 2001) до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем. Освен годишна данъчна декларация за доходите, наемодателите - физически лица, отдаващи под наем имоти на други физически лица, задължително подават и тримесечни декларации за облагане с авансов данък (декларация образец 4001). Нормативното основание за това е чл. 44, ал. 1 от ЗДДФЛ - лице, придобило доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, дължи авансово данък върху разликата между облагаемият доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка. Срокът за подаването на тези декларации е: - до края на април - за първото тримесечие, - до края на юли - за второто тримесечие, - до края на октомври - за третото тримесечие на годината. За четвъртото тримесечие декларация за облагане с авансов данък не се подава, не се и внася авансов данък - чл. 56, чл. 67, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ. Забележка: Въпреки изричните разпоредби на ЗДДФЛ от НАП напомнят на платците на доходи, които неправилно са удържали авансов данък през октомври и ноември, да обърнат внимание на законовите изисквания. В случай, че данъкът е вече удържан, съветът на НАП е парите да бъдат върнати на физическите лица, а сметките за изплатени суми и служебните бележки към тях, да бъдат преиздадени. Освен това авансов данък за четвъртото тримесечие не дължат и физическите лица, които сами определят и внасят дължимия авансово данък. Това са физически лица, които през третото тримесечие са придобили доходи, например в качеството си на наемодатели на физически лица, както и нотариуси, адвокати, стоматолози и др. самоосигуряващи се лица. Плащане Физическите лица, отдаващи под наем имоти на други физически лица, задължително правят авансови вноски за доходите от наем. Вноските са тримесечни и се превеждат по сметката на НАП по постоянен адрес на наемодателя. Вноските се определят, като размерът на получения доход от наем през съответното тримесечие, намален с 10% разходи, се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Срокът за авансовите вноски за доходите от наем е до края на април - за първото тримесечие, до края на юли - за второто и до края на октомври - за третото тримесечие на годината. За четвъртото тримесечие авансови вноски не се дължат. Данъкът за довнасяне по годишната данъчна декларация се внася по сметката на НАП в срок до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем.
Облагане на доходите на физически лица, отдаващи под наем имоти на предприятия и самоосигуряващи се лица
Деклариране
Наемодателите подават годишна данъчна декларация за облагане на доходите (Образец 2001) в срок до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем. От наемодателя не се изисква подаване на декларации за облагане с авансов данък, защото той се удържа и внася от платеца на дохода. На физическите лица, отдаващи под наем имоти на предприятия и самоосигуряващи се лица, се издава само една служебна бележка, в която платецът сумира изплатения доход и удържания авансово данък, която бележка физическото лице - наемодател следва да приложи към годишната данъчна декларация - чл. 45, ал. 8 от ЗДДФЛ. Плащане Физическите лица, отдаващи под наем имоти на предприятия и/или самоосигуряващи се лица, не правят авансови вноски за данъка върху доходите от наем. Дължимите вноски за съответните тримесечия правят техните наематели. Не се удържа и внася авансов данък за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година. Въпреки това физическите лица могат да декларират пред предприятието или самоосигуряващото се лице, че желаят да им бъде удържан авансов данък и за четвъртото тримесечие. По този начин при деклариране на доходите си от 2017 г. лицата няма да имат задължение да довнасят данък. В тези случаи удържаният данък се внася от платеца на дохода в срок до 31 януари на следващата година. Желанието за удържане на авансов данък може да бъде заявено в новият образец на сметка за изплатени суми. Всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, което изплаща на физически лица доходи извън тези по трудов договор и е задължено да удържа данък, трябва да подаде декларация за дължими данъци. Удържаният от платеца авансов данък се внася в държавния бюджет по сметка на териториалната дирекция на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Облагане с окончателен данък на доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост
С ал. 12 на чл. 38, се въвежда режим на облагане с окончателен данък на доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица. Съгласно текста на чл. 73, ал. 1 ЗДДФЛ, предприятията и самоосигуряващите се лица - платци на дохода са задължени да предоставят Справка относно изплатените доходи, различни от доходи от трудови правоотношения и пенсии. Периодът, който се обхваща от справката, е една данъчна година, която съвпада с календарната година. Справката се предоставя в срок до 30 април на следващата година на тази дирекция на НАП, където е мястото на регистрация на платеца на дохода (чл. 73, ал. 4 от ЗДДФЛ). При възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, получатели на дохода са отделните собственици, които следва да бъдат посочени поименно в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ. На основание чл. 73, ал. 5 от ЗДДФЛ, когато през данъчната година са изплатени доходи на повече от 5 физически лица, справката се предоставя само на електронен носител. Окончателният данък е в размер на 10 на сто и се определя на база брутната сума на начисления/изплатения доход, като в ЗДДФЛ не е предвидено изключение за лицата с намалена степен на работоспособност и не е предвидено приспадане на 10 на сто разходи. В случаите на чл. 38, ал. 12 платците на доходи (наемателите) не са задължени да издават служебни бележки и сметки за изплатени суми. От своя страна получателите на доходи не следва да ги декларират в годишната данъчна декларация. Данъкът се удържа и внася от платеца на дохода в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието или изплащането на дохода от самоосигуряващото се лице.
Облагане на доходите от наем на лице с намалена работоспособност
Съгласно ал. 2 на чл. 44, лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв. По такъв начин тази категория лица при определяне на облагаемия си доход приспадат и внесените за тяхна сметка здравноосигурителни вноски. В тези случаи лицето, придобиващо дохода, удостоверява степента на намалена работоспособност с валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК /НЕЛК, копие от което се предоставя еднократно пред платеца на дохода, когато той е задължен да удържа и внася данъка. Данъкът се внася по сметка на териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес на лицето - чл. 67 - 68 от ЗДДФЛ.
Comentários