Какво трябва да знаят юридическите лица с нестопанска цел относно пререгистрацията си в Агенция по в
- InBalance
- Jan 25, 2018
- 3 min read

За юридическите лица с нестопанска цел в България от 1 януари 2018 г. е в сила задължението да се пререгистрират в Агенцията по вписванията.
Срок за пререгистрация Срокът е 3-годишен, до 31.12.2020 г. ЮЛНЦ запазват наименованието, с които са вписани в съдилищата. Ако след 01.01.2018 г. новоучредена организация заяви регистрацията си с наименование, което вече принадлежи на друго ЮЛНЦ (пререгистрирано или на което предстои пререгистрация в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел), Агенцията ще откаже да регистрира това ново ЮЛНЦ с цел да се избегне дублиране на имена.
Едно от важните уточнение е, че всеки, който иска да учреди нова организация, след 01.01.2018 г. трябва да заяви това в Агенцията по вписванията, а не в окръжните съдилища.
Регистър с ново наименование Търговският регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) е електронен и публично достъпен. В него може да бъде проверена информация за името на организацията, ЕИК, седалище и адрес, органи и членове на управителния орган, представляващи, цели, предмет на дейност и предмет на допълнителна стопанска дейност, статут в обществена или в частна полза, клонове, годишни отчети и доклади и други обстоятелства.
Финансовите отчети (за всички ЮЛНЦ) и годишните доклади (за организациите в обществена полза) ще се подават и обявяват в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенцията. ЮЛНЦ в обществена полза ще обявяват годишните си доклади и отчети в срок до до 30 юни на годината, следваща отчетната година. Таксите са съответно: за подаване по електронен път - 20 лв., на хартиен носител - 40 лв.
ВАЖНО: За да може ЮЛНЦ в обществена полза да обяви годишния си доклад и финансов отчет за 2017 г. в срок, следва преди това да се е пререгистрирало.
Заявлението за пререгистрация и приложенията към него могат да бъдат подадени на хартиен носител или електронно чрез електронния подпис на представляващия ЮЛНЦ или на упълномощения адвокат.
Колко струва пререгистрацията Пререгистрацията на ЮЛНЦ е безплатна.
Ако обаче едновременно със заявлението за пререгистрация се иска вписване на промяна в някое от обстоятелствата, касаещи ЮЛНЦ (изменен устав/учредителен акт, ново седалище и адрес на управление, нови членове на управителния орган или смяна на представляващите), следва да се подаде допълнително заявление за това и да се заплати държавна такса за вписване на промени.
Цитирани са следните такси:
По заявление за:
- Първоначална регистрация на сдружение, фондация или клон на чуждестранно ЮЛНЦ 50 лв. (на хартиен носител) или 25 лв. (по електронен път);
- Вписване на промени на сдружение, фондация или клон на чуждестранно ЮЛНЦ - 30 лв. (на хартиен носител) или 15 лв. (по електронен път);
- Обявяване на актове (документи) на сдружение, фондация или клон на чуждестранно ЮЛНЦ - 40 лв. (на хартиен носител) или 20 лв. (по електронен път);
- Запазване на наименование - 40 лв. (на хартиен носител) или 20 лв. (по електронен път);
- Издаване на удостоверения или на заверено копие на документ, както и за извършване на писмена справка - 5 лв. за първа страница и по 2 лв. за всяка следваща;
- Предоставяне на оригинални електронни документи - 2,50 лв. за първа страница и по 1,50 лв. за всяка следваща.
Важно уточнение е също така, че политическите партии, синдикалните и работодателските организации остават извън обхвата на задължението за пререгистрация.
Други новости
Сред ключовите моменти в новите разпоредби, касаещи юридическите лица с нестопанска цел, е отпадането на задължението да се разработват, приемат и обявяват Правила и ред за извършване на обществено полезна дейност от ЮЛНЦ в обществена полза. Oрганизациите, които вече са приели такива правила, могат да изберат да ги запазят като част от вътрешната си документация или да ги отменят, като в първия случай те не се вписват в Търговски регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенцията.
Comments