top of page

Промени в социалното осигуряване през 2018 г.

  • balkantax
  • Jan 31, 2018
  • 5 min read

1. Параметри на осигурителния доход съгласно Закона за бюджета на ДОО

Промените в осигурителния доход са изцяло съобразени в размера на минималната работна заплата, който от 2018 г. е увеличен на 510 лв.

1.1 През 2018 година продължава да действа таблицата за минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии, в която минималните граници на дохода от 460 лв. през 2017 г. са увеличени на 510 лв.

1.2. Увеличава се размера на минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. От 2018 г. осигурителни вноски следва да се внасят върху не по-малко от 510 лв.

Голямата промяна при самоосигуряващите се лица е свързана с отпадането на таблицата за диференцираните размери на минималния осигурителен доход спрямо облагаемия доход от предходната година. През 2018 г. самоосигуряващите се лица могат да внасят вноски върху доход от 510 лева независимо какъв е облагаемия им доход през 2016 г.

1.3. Увеличен е и размера на минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Те следва да внасят вноски върху не по-малко от 350 лв.

1.4. Максималният месечен размер на осигурителния доход запазва размера си от 2600 лв. Тъй като той е свързан с определянето на максималните размери на пенсиите и краткосрочните обезщетения от ДОО, през тази и следващите години не се очаква увеличаване на стойността му.

2. Параметри на краткосрочните обезщетения

2.1 През 2018 г. минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ ще се увеличи от 1 юли от 200 лв. на 207,60 лева.

2.2 Увеличават се параметрите на обезщетенията за безработица. Дневният минимален размер от 1 януари 2018 г. става 9 лв. За първи път се въвежда дневен максимален размер на обезщетението за безработица от 74,29 лв.

2.3 Увеличава се и размерът на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от КСО, който от 340 лв. става 380 лв.

2.4 Запазва се размерът на еднократната помощ по чл. 13г от КСО при смърт на осигурено лице – 540 лв.

И през 2018 г. няма да се внасят вноски за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“. Като максималния размер на гарантираните вземания по чл. 22, ал. 2 и чл. 23, ал. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя за 2018 г. се увеличава на 1300 лв.

3. Промени в Кодекса за социално осигуряване

3.1. Промяната в чл. 6, ал. 2, т. 2 касае отпадането на таблицата, по-която се определяше минималния размер на осигурителния доход на самоосигуряващите се лица. За 2018 г. отпада изискването, той да са определя съобразно облагаемия доход за по предходната година.

3.2 Редактирана е разпоредбата на чл. 6, ал. 12 като ясно е изписано, че осигурителни вноски върху средствата за социални разходи се дължат за всички осигурени социални рискове, включително за Учителския пенсионен фонд и за фонд „Трудова злополука и професионална болест”.

3.3. Приета е сериозна промяна в чл. 6а от КСО, която се отнася до внасянето на осигурителни вноски за работници, командировани в държави-членки на ЕС. Знае се, че по силата на тази норма осигурителните вноски за работниците, командировани по реда на чл. 121а от КТ, за които е приложимо българското законодателство /има издадено удостоверение А1 от НАП/ се внасят върху доход, не по-малък от минималните ставки на заплащане на труда в приемащата държава, но не по-голям от максималния размер на осигурителния доход в България. От 2018 г. това правило се прилага само за работниците, командировани по реда на чл. 121а от КТ, които имат издадено удостоверение А1 на основание чл. 12, § 1 от Регламент /ЕО/ № 883/2004 г. Това са работниците, за които е подадено искане за издаване на удостоверение А1 обр. 236. За работниците, които са командировани по чл. 121а от КТ, но по смисъла на регламента работят в няколко държави-членки едновременно, ще се внасят вноски, върху доход, не по-малък от минималните прагове в България. Тази промяна касае основно шофьорите в сектора на международния транспорт, които по силата на длъжността си работят обикновено в няколко държави-членки едновременно.

3.4. В чл. 7 са въведени няколко промени свързани с реда за внасяне на осигурителни вноски от самоосигуряващите се лица, които имат редакционен характер. Редактирана е разпоредбата на чл. 7, ал. 4, за да е ясно, че авансовите вноски на самоосигуряващите се лица се дължат до 25-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят. По интересна е промяната в чл. 7, ал. 5 от КСО, която дава право на самоосигуряващите се лица при наличие на няколко публични задължения да заявят кои задължения за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване погасяват, за да не се приложи общия ред за погасяване на задълженията в единната сметка. С промените от 2018 г. е уточнено, че това е право, а не задължение на самоосигуряващите се лица.

3.5. В чл. 9, ал. 5 от КСО е въведено важно уточнение, съгласно което върху обезщетението за оставане без работа по чл. 222, ал. 1 от КТ не се дължат осигурителни вноски за Учителския пенсионен фонд.

3.6. В регламентацията на обезщетенията за временна неработоспособност има едно много важна промяна. Отменен е чл. 42 ал. 2 от КСО, който даваше право на лицата, при които временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването да получават паричното обезщетение за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни.

3.7 Въведени са редица промени при изплащане на обезщетенията за безработица. Право на обезщетение ще придобиват лицата, чието осигуряване е прекратено и имат поне 12 месеца осигурителен стаж през последните 18 календарни месеци.

Променя се и периода, за който се изплащат паричните обезщетения за безработица, както следва:

Осигурителен стаж с осигуряване за безработица за времето след 31 декември 2001 г. (години)

Срок на изплащане на обезщетението (месеци)

до 3 години - 4

от 3 г и 1 ден до 7 г - 6

от 7 г и 1 ден до 11 г - 8

от 11 г и 1 ден до 15 г - 10

над 15 г - 12

3.8 В сферата на пенсиите най-важната промяна е новата формула за изчисляване на пенсията, определена в чл. 70 от КСО. Тя изисква твърде специализирани и обширни разяснения, които ще бъдат обект на отделен материал. В този обзор ще кажа само, че индивидуалният коефициент се изчислява като сборът на месечните съотношения между осигурителния доход на лицето за месеца и средния осигурителен доход за страната за същия месец се раздели на сбора от съотношенията между броя на работните дни, за които се отнася осигурителният доход на лицето за съответния месец, и броя на работните дни през месеца – за всички месеци след 31 декември 1996 г., участващи при изчисляване на индивидуалния коефициент.

Автор:Зорница Димитрова

Commenti


bottom of page